Pasieka Nowiński
TRZY POKOLENIA TRADYCJI


Matka pszczela potrafi w ciągu dnia złożyć tyle jajeczek, że ich łączna masa przekracza jej własną masę!

 
Pszczela rodzina w ciągu roku na własne potrzeby rozwojowe zużywa około 15 kg pyłku oraz 60-80 kg miodu!

Zimujące w ulu pszczoły nie śpią! Uwieszone w postaci kuli na ramkach, które ją przegradzają, cały czas utrzymują odpowiednią do przeżycia temperaturę poprzez drżenie mięśni.

Miodu, jako symbolu wiecznej szczęśliwości, używano do balsamowania zwłok. Babilończycy grzebiąc zmarłych smarowali ich miodem. Dla starożytnych Greków był eliksirem życia i nektarem bogów. Podczas uczt używano go na równi z wodą, oliwą i mlekiem.
Co decyduje o złożeniu przez matkę jaja zapłodnionego (powstanie wtedy pszczoła), a jaja niezapłodnionego, z którego powstanie truteń? Otóż rozstawienie przedniej pary nóg w czasie badania komórki. Komórki z których wylęgają się trutnie i pszczoły, różnią się szerokością. Dziwne, ale udowodnione.
 
W sezonie letnim pszczoły żyją około pięciu tygodni, natomiast te które wyklują się na jesieni, około sześciu miesięcy.

W rodzinie pszczelej dochodzi czasami do walk matek pszczelich (zwykle jest tylko jedna matka). Najciekawsze jest to, że gdyby jednocześnie miały się użądlić śmiertelnie, przerywają walkę i zaczynają ją od nowa.
Zasięg lotu zbieraczek nie jest jednakowy. U pszczoły afrykańskiej 500m., a u naszych pszczół północnych i włoskich - około 3km. Najdalej od ula odlatują pszczoły kraińskie do 13km.
 
Przewiduje się, że w 4 lata po wyginięciu wszystkich pszczół na Ziemi, zginie także cały gatunek ludzki!